Защо Китай залага толкова много на 5G? (Част 2)
Възможност за приходи за предприятиятаРъстът на потребителските приходи от продажбите на големи пакети данни не може да бъде поддържан в дългосрочен план, тъй като в крайна сметка ще намалява, когато цените им падат с времето. GSMA Intelligence прогнозира, че годишните приходи от потребители в Китай ще намалеят с над 900 милиона долара между 2023 и 2025 г.
От друга страна, приходите от предприятия и корпоративни клиенти ще стават все по-важни за китайските оператори. Въпреки че NSA 5G може да даде възможност за подобрена мобилна широколентова връзка, предприятията се нуждаят от по-голяма гъвкавост на мрежата, което дава тласък на операторите да развият SA 5G мрежи.
Интелигентното производство е една от основните посоки за повишаване на потенциалните приходи. Китайската икономика е силно зависима от индустриалния сектор (41% от БВП в сравнение с 19% в САЩ), което допринася за по-голяма обща икономическа стойност на индустриалния сектор, отколкото в САЩ, Япония и Германия взети заедно. Изследвания на GSMA Intelligence и TMG показват, че 5G ще допринесе с 470 милиарда долара за растеж на БВП в Китай до 2034 г., като половината от тях ще идва от производството. Неслучайно Южна Корея, друг пазар със силно индустриализирана икономика (39% от БВП), също така агресивно развива SA 5G мрежите си. SK Telecom например работи със Samsung за пускането на SA 5G услуги в търговската мрежа през първата половина на 2020 г.
Първата интелигентна производствена линия в Китай е построена от China Mobile и China Information and Communication Technologies Group Corporation (CICT) в индустриалната зона Optics Valley, Вухан. Използвайки мобилни роботизирани инструменти за производство на масивни MIMO антени, производствената линия е пример за смесен случай за приложение на 5G. Всяка година линията произвежда половин милион продукта, като според CICT автоматизацията е покачила ефективността с над 30%. Роботизираните системи на фабриката, които разчитат на свързани процесори и сензори, могат да преминават автоматично между производствените процеси посредством данни, предадени през 5G. Тъй като това са критични приложения, работата в нея изисква разслояване на мрежата и ниска латентност, възможни единствено през 5G. Междувременно, eMBB мрежата обслужват по-малко чувствителни към работата в реално време приложения като видео разговори и оборудване за сигурност.
Optics Valley е изключително подходящо място за операторите да внедряват 5G бизнес услуги - корпоративните клиенти в този район са разположени нагъсто и са лесно достъпни за 5G мрежи. Освен това тук операторите могат да управляват колективно инфраструктурата и потреблението на енергия, което намалява разходите им. Китай разполага със 168 високотехнологични индустриални зони за развитие в мащаб, подобен на този на Optics Valley, заедно с още 20 000 по-малки индустриални парка. Въпреки че много от тези индустриални паркове са по-слабо развити, 5G решенията лесно могат да бъдат внедрени на тези места.
Публични услуги
Производството може да е един от най-видимите примери за индустриално използване на 5G, но не е единственият. В Китай също така се очаква 5G да предлага решения в сектора на обществените услуги. Както при повечето развиващи се пазари, Китай страда от небалансирано разпределение на ресурсите за благосъстояние. В здравеопазването най-добрите медицински специалисти и оборудване обикновено са съсредоточени в провинциалните столици и хората в градовете от по-ниско ниво понякога трябва да пътуват с часове до столиците на своите провинции или дори извън техните гранци. И трите китайски оператора виждат нови възможности в това пространство и вече действат.
China Mobile си сътрудничи с Huawei през март 2019 г., за да даде възможност на главен неврохирург в Хайнан да контролира операция на мозъчни импланти за пациент с Болест на Паркинсон в Пекин, на 2 900 км отстояние. Операцията отнема три часа, използвайки мрежа с ултрависока скорост и ултра ниска латентност - пиковата скорост на предаване е 1Gb/s за единични потребители и 10Gb/s за станциите, докато латентността е под 5 милисекунди. Ниската латентност, поддържана от SA 5G мрежите, е от решаващо значение за дистанционното здравеопазване.
China Telecom пък си партнира с Приложния център за ортопедична хирургия, за да даде възможност за отдалечени ортопедични операции с помощта на роботи и 5G. В рамките на тази година вече няколко операции са приключили успешно, като в програмата са включени повече от 20 болници.
Отвъд здравеопазването и производството 5G има още много приложения. Тази година Китайската академия за информационни и комуникационни технологии провежда втория си конкурс за 5G проекти и получава цели 3 731 идеи. Програмата за ортопедична хирургия е един от първите десет избрани проекта. Идеите обаче обхващат широк спектър сфери - интелигентни градове; потребителите; производство; здравеопазване; медийни и облачни платформи; свързани превозни средства; VR / AR.
Иновациите продължават да стимулират китайския интерес към 5G, а с многото изследователски компании – както в Китай, така и извън него – работещи върху 6G, очевидно иновациите никога няма да свършват.